Sztylpy i czapsy – co wybrać do jazdy konnej?

Dowiedz się więcej o sztylpach.

Według wielu dżokejów najodpowiedniejszymobuwiem do jazdy konnej są oficerki – buty ze skóry z długą cholewą do kolan. I choć istotnie w tym sporcie sprawdzają się doskonale, nie są bez wad. Najistotniejszą z nich jest ich koszt – najlepsze modele oficerek kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto, zakładanie oraz jazda w oficerkach może być w dużej mierze utrudnione ze względu na konieczność noszenia spodni z grubszego materiału, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewce obuwia. Tych wad nie posiadają na szczęście czapsy i sztylpy.

Czapsy i sztylpy jeździeckie – charakterystyka

Czapsy i sztylpy to elementy przedłużające sztyblety, dające protekcję pozostałej partii nogi jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze kończą się na pachwinie, stanowiąc ochronę dla nogi na całej długości, natomiast drugie – ochraniają wyłącznie łydkę sportowca, gdyż kończą się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są sporządzane z różnych surowców. W sprzedaży głównie spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednak poza nimi dostępne są także modele wykonane z tworzyw sztucznych albo tkaniny.

Jak kupować czapsy i sztylpy?

Ostatnie wymienione wyżej warianty cechują się znacznie niższą ceną. Skutkiem tego są polecane jeźdźcom z okrojonym budżetem , a także dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Warto zauważyć, że sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dzięki czemu lepiej nosi się je wiosną i latem. Okazały wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – fasony doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią zatem też jeźdźcy mieszkający w miastach, w których brak dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]