Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Znajdź literaturę młodzieżową na www.motyleksiazkowe.pl.

Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz mniejszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej szybką rozrywkę na komputerze, w telewizji bądź w smartfonie, a po książkę z reguły sięga dopiero wtedy, kiedy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także przez konieczność poznawania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla szeregu młodych ludzi czytanie dla rozrywki jest niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa – książki dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na rynku jest masa literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy poruszają problemy i snują historie ciekawe dla młodej generacji czytelników. Ta odmiana literatury zyskała nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja pisana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi horrory, obyczajówki czy fantastyka. Ale wszystkie te historie łączy odwołanie się wyraźnie do typowych doświadczeń młodzieży. Książki te mówią więc o stosunkach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych miłościach i znajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, iż inni też borykają się analogicznymi problemami przez tych parę burzliwych lat dorastania.

Czemu warto zachęcać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?

Polecamy proponować młodzieży inspirującą ją literaturę, ponieważ podsycenie w nich chęci czytania dla przyjemności z czasem daje mnóstwo korzyści. Osoba, która regularnie oddaje się lekturze posługuje się szerszym słownictwem i dobrze radzi sobie z gramatyką i ortografią, co z pewnością upraszcza naukę języka polskiego. Lecz odkrywanie dylematów innych ludzi w identycznym wieku to także metoda na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, najbliżsi nigdy nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej wybiera książki o elfach lub wampirach nie komentujcie, że to niedorzeczne i dajcie mu je eksplorować!

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa