Usługi detektywistyczne

Czym zajmuje się detektyw? Już od XIX wieku rozwijała się ta specjalność, a użycie niezwykłych i intrygujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa skupia się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym, logicznym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. Taka postać dedukcji ma na celu dojście do właściwych konkluzji na podstawie dowodów, faktów, przesłanek. Prywatny detektyw prowadząc rozpoznanie zdarzenia zlecone przez klienta jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres pracy detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda charakterystyczna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim wachlarz takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Duże zapotrzebowanie na detektywów wynika z faktu, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest poprzeć dowodami nasze racje i argumenty. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie dobry detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.