Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji zgodnie z prawem powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest percepcja szybkości, zdolność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]