Rodzaje sklejki szalunkowej i jej wykorzystanie

Szukasz sklejek szalunkowych? Skieruj się na tę stronę.

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jednak zwykle używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować budynki ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny dziś stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]