Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Jeśli chcesz zamówić silnik szczotkowy, kliknij tutaj.

Wiele przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których mnóstwo czynności byłoby cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie lub niewielkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb pracy i życia, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one zbudowane.

Silniki elektryczne na prąd stały – co należy wiedzieć?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal 200 lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Thomas Davenport, Moritz Jacobi oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie powszechnie używane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za bezszelestną pracę, a takżewyjątkową niezawodność.

Silniki na prąd stały to napęd wielu popularnych urządzeń

Teza, że silniki DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem sterowanych na odległość samochodów i pociągów, a więc zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie damy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silniczków prądu stałego korzystają również pasjonaci elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki DC o niedużej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]