Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktory kątowe.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy złożony z przekładni mechanicznej i silnika. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nieraz miesiące, na czasochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych zestawów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy, a także do znacznych, umiarkowanych albo niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak m.in kolejki w parku rozrywki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo mieszadła. Ogromne spektrum typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, iż ilość realnych zestawów, jakie teraz oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]