Topaz mistyczny – technologia produkcji

Zamów mistyczny topaz.

Niepowtarzalny wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna cieszy się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru można mylnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie dużej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego kolor?

Barwy, które ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz przybiera purpurowy odcień, błękitny z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Szczególnie dobre efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Dalekim Wschodzie.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do wyrobu naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się również w pracy. Ważna jest także mnogość barw, dzięki której prościej można wybrać ozdoby do konkretnego stroju.