Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Kup obrączki Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób dzień ślubu jest wyjątkowo wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich wierności, oddania i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki – cząstka obrzędu ślubu od XIII wieku

Początkowo nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Niedużo osób wie jednakże, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później. I choć uprzednio bywały przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wybywali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak przykładowo na Słowenii, we Włoszech, w USA albo w Meksyku, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie wedle tradycyjnych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają oraz mierzą obrączki razem, niemniej jednak zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dodaj datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą stylistyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące moc miłości. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się przeważnie platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]