Usuwanie wirusów z WordPressa – jak pracują specjaliści?

WordPress złośliwe oprogramowanie. Uzyskaj więcej informacji.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak popularnym CMS-em, że liczbę stron i sklepów tworzonych z jego wykorzystaniem szacuje się już na setki milionów. Powszechność korzystania z tego systemu zarządzania treścią sprawia, iż strony tworzone na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zainfekowania strony malware, nieodzowne jest usunięcie wirusa z WordPressa.

Jak poznać zainfekowanego WordPressa?

Ze witryny internetowej wychodzi spam? Logowanie jest niemożliwe? Teksty na stronie zostały podmienione nie przez Ciebie? A może na stronie znalazłeś przekierowania do obcych Ci portali? To tylko parę z potencjalnych symptomów wskazujących na zainfekowaną witrynę. W takiej sytuacji nieodzowne jest błyskawiczna reakcja w celu znalezienia powodu infekcji, a w konsekwencji przywrócenia witryny internetowej do należytego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek albo po atakach cyberprzestępców powinno się powierzyć fachowcom od tego typu zadań, bowiem usuwanie malware z WordPressa przeważnie przekracza kwalifikacje osób, które na co dzień zajmują się tylko projektowaniem stron i sklepów internetowych na tym CMS-ie.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanych stron na WordPress?

Profesjonaliści zajmujący się usuwaniem wirusów ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich czynności naprawczych prowadzą drobiazgowy przegląd plików i baz danych strony. Badają pliki htaccess i wp-config, jak również kod zainstalowanych na stronie motywów i wtyczek. W procesie naprawy zainfekowanego WordPressa wdrażane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, ograniczające niebezpieczeństwo powtórnej infekcji. Jeżeli długookresowe zainfekowanie było powodem dodania strony do listy zagrożeń (np. w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z WordPressa specjaliści mogą podjąć też konieczne działania w celu skreślenia jej z takich “czarnych list”. Naprawa wszystkich efektów ataku hakerskiego nie daje pewności, że podobny kazus nie nastąpi w przyszłości, dlatego kluczowe jest okresowe uaktualnianie WordPressa oraz stosowanych na stronie www wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]