Gdzie sprawdzić aktualny kurs euro i wymienić walutę?

kurs euro

Euro to dość młoda waluta, ponieważ w formie banknotów i monet została wprowadzona do obiegu zaledwie na początku XXI wieku. Jest ona dziś podstawowym środkiem płatniczym w większości państw należących do Unii Europejskiej. Polska na razie nie spełnia kryteriów, pozwalających przystąpić do strefy euro, co nie świadczy o tym, że nasi rodacy nie używają tej waluty regularnie, czy to dokonując zakupów za granicą bądź też biorąc w niej kredyt.

Pożytek z wprowadzenia waluty euro w państwach należących do Unii Europejskiej

Powszechne stosowanie euro w krajach członkowskich Unii Europejskiej zauważalnie uprościło życie większości mieszkańców starego kontynentu, tak w sferze biznesowej, jak i osobistej. Wspólna waluta to wszak mniejszy kłopot z oszacowaniem potencjalnego zysku czy też kosztu przy planowaniu m.in. transakcji międzynarodowych, co wcześniej powodu możliwych wahań kursów pomiędzy walutami w wielu przypadkach mogło okazać się nietrafioną estymacją. Zamieszkanie w strefie euro zwiększa również wolność podróżowania mieszkańców państw członkowskich, którzy praktycznie w ogóle nie muszą martwić się o zaopatrzenie się w wystarczającą ilość banknotów w obcej walucie w trakcie wyjazdów zagranicznych. Współcześnie wystarczy im jedynie ich własna karta bankowa, a używając za granicą, nie muszą przejmować się już wysokością spreadów pobieranych przez bank przy płatności.

W kantorze online od ręki poznasz kurs euro

Polska, pomimo przynależności do Unii Europejskiej od maja 2004 roku, po dziś dzień nie sprostała wszelkim wytycznym umożliwiającym wprowadzenie euro jako narodowej waluty. Nie ma to jednakże wpływu na to, iż jako mieszkańcy kraju członkowskiego Unii Europejskiej powszechnie już dokonujemy zakupów i prowadzimy interesy w euro. Osoby często realizujące transakcje w tej walucie mogą na bieżąco monitorować aktualny przelicznik euro na stronach kantorów online, a przy okazji także błyskawicznie wymienić złotówki na euro bez potrzeby opuszczania mieszkania. Wymiana euro przez internet ze względu na mniejsze spready jest tańsza oraz łatwiejsza, ponieważ można ją zaplanować w dowolnej porze dnia (nawet w środku nocy!), a kupno waluty odbywa się po kursach aktualizowanych na bieżąco, a nie – jak to na ogół ma miejsce w bankach i kantorach stacjonarnych – w oparciu o uśredniony kurs z dnia poprzedniego.