Co to jest system bankowy SWIFT?

Zajrzyj na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby otrzymać informacje o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania bankowości światowej.

System SWIFT – ułatwia realizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się również z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na świecie działają również przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, działających w Naszym kraju.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]